Półmetek prac na DW501 do Krynicy Morskiej

Zadanie przebudowy trasy wykonano już w 51,8 proc.! Tym samym wykonawca zrealizował I etap prac.

 

W zimowej scenerii podsumowaliśmy pierwszy etap prac przy przebudowie drogi wojewódzkiej nr 501 na odcinku między Stegną a Krynicą Morską. Wykonawca zrealizował przeszło 51 proc. Kontraktu. Prace bitumiczne wykonano na długości 12,95 km, z tego 10,2 km z warstwą ścieralną.

 

Założony i przedstawiony w maju br. na spotkaniu z samorządowcami plan wykonania I etapu prac przy drodze wojewódzkiej nr 501 został zrealizowany. ― powiedziała Anna Mątewska, Zastępca Dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku.

 

Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zastosowanie ruchu wahadłowego, uciążliwego dla użytkowników i mieszkańców, ale niezbędnego dla sprawnego przeprowadzenia procesu budowlanego. Prace przy ostatnich „stałych” wahadłach zakończą się najpóźniej do połowy grudnia br. Później, o ile warunki atmosferyczne pozwolą prace budowlane będą kontynuowane, ale już przy wykorzystaniu wahadeł obowiązujących w czasie pracy wykonawcy.

Prace budowlane w sezonie zimowym, jeśli warunki będą sprzyjające, mają skupiać się przede wszystkim na wykonaniu robót brukarskich oraz kanalizacji deszczowej, nie jest też wykluczone wbudowywanie mas bitumicznych.

 

Warto zauważyć, że w ramach kontraktu wykonano oprócz konstrukcji drogi i nawierzchni także sieć kanalizacji deszczowej. W tym roku wykonano ją w Sztutowie i Kątach Rybackich w aż ok. 80 proc. To przełoży się na ułatwienie realizacji przebudowy drogi na tych odcinkach w przyszłym roku i zmniejszy uciążliwość budowy dla mieszkańców i turystów.

 

Przypominamy, że przebudowa drogi wojewódzkiej nr 501 rozpoczęła się w połowie listopada 2022 r. i potrwa do listopada 2024 r. Inwestycję prowadzi Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, wykonawcą jest Budimex S.A.

Koszt prac budowlanych jest finansowany z programu Polski Ład i budżetu Samorządu Województwa Pomorskiego. Wartość dofinansowania wynosi ok. 63,3 mln zł, a całość inwestycji kosztuje ok. 98 mln zł.

 

DW501 w okolicach przekopu

DW501 w okolicach przekopu. Fot. Piotr Michalski/ZDW Gdańsk

Wszelkie prawa zastrzeżone 2023 Zarząd Dróg Wojewódzkich